پاسپورت دوم یا تابعیت مضاعف

پاسپورت دوم به معنی داشتن تابعیت مضاعف، بدون اقامت در کشور دوم می باشد.
شهروندان کشورهایی که پاسپورت آنها ضعیف هستند، برای دریافت پاسپورت دوم اقدام می کنند تا با آن بتوانند راحت‌تر به کشورهای مختلف سفر کنند. داشتن پاسپورت دوم به این معناست که شخص به صورت همزمان شهروند دو کشور است و از مزایایی مشابه با شهروندان آن کشورها برخوردار است.
در صورت دارا بودن تابعیت مضاعف و پاسپورت دوم، فرد بدون نیاز به ویزا می تواند بین کشورها تردد کند و همچنین امکان تجارت با کشورهای تراز اول را داشته باشد. پاسپورت دوم نه تنها آزادی فرد را تضمین می‌کند، بلکه فراهم کردن زندگی بهتر برای فرزندان او را از طریق شهروندی در بهترین کشورها امکان پذیر می کند.
با داشتن شهروندی و پاسپورت دوم از یک کشور دیگر، از اینکه همیشه مکان دیگری برای زندگی وجود دارد، بدون اینکه نیاز به حضور در خارج از ایران داشته باشید،اطمینان خاطر خواهید داشت.
تابعیت و پاسپورت دوم راهی برای ورود به جهانی بدون مرز است، علاوه بر آن آینده روشن‌تری را پیش رویتان ترسیم می کند. با در اختیار داشتن یک پاسپورت معتبر می‌توانید از امکانات شهروندی مانند بیمه، تحصیل رایگان فرزندان در سیستم آموزشی عالی و امکانات پیشرفته استفاده کنید.

 

مزایای خرید پاسپورت دوم

 
  1. سفر همیشگی بدون محدودیت
درصورتیکه کشوری که در آن اقامت دارید، مشکل بحران اقتصادی یا طبیعی داشته باشد، می توانید در این وضعیت بدون محدودیت و آزادانه به کشور دیگری که از آن پاسپورت دوم دارید، مهاجرت کنید.
  1. حمایت از سفر و کنترل فرد
داشتن پاسپورت از یک کشور، به معنی کنترل کامل آن کشور روی سفرهای شما است و بنابراین دولت محل زندگی شما را تعیین‌کننده می‌کند. از طرفی در صورت بروز هرگونه مشکلی می توانید به آن کشور سفر کنید و آن کشور از شما در این سفر حمایت خواهد کرد.
  1. فاصله گیری از مواضع سیاسی کشور مورد نظر
ملیت هر فرد، مواضع سیاسی او را نشان می دهد، با توجه به این مسئله، ممکن است تحت تاثیر رفتار کشورهایی باشید که مخالف سیاست های کشور شما هستند. با داشتن اقامت کشوری دیگر از این تاثیرات در امان خواهید بود.
  1. فواید مالیاتی
کشوری که مالیات کمتری دارد، بارمالیاتی شما را کاهش می دهد.
  1. انصراف از شهروندی
با داشتن پاسپورت دوم فرد دارای دو شهروندی است و می تواند هر وقت که خواست و به هر دلیلی یکی از آن ها را لغو کند.
  1. گزینه های بیشتر بین المللی
برای بعضی افراد امتیازاتی که کشور دوم ارائه می دهد مهم و قابل توجه است. بعنوان مثال برخی کشورها شهروندان خود را که مرتکب جرمی در هر نقطه از دنیا  شده باشند به کشور مورد نظر تحویل نمی دهند.
  1. قوانین حسابرسی
به موجب قانونی در امریکا، که مربوط به قانون حسابرسی حساب‌های آمریکایی در خارج آمریکا می‌باشد، حساب‌های شهروندان آمریکایی تحت بررسی می‌باشد. درنتیجه بسیاری از موسسات و شهروندان آمریکایی و حتی افرادی که به آمریکا مهاجرت کردند، تمایلی به تجارت با حساب خود به عنوان یک شهروند آمریکایی ندارند. وجود پاسپورت دوم راه حل این قضیه است.
  1. سفرهای بیشتر بدون نیاز به ویزا
دریافت پاسپورت دوم از برخی کشورها موجب افزایش امکان سفر بدون نیاز به ویزا به برخی کشورها شود. برای مثال افرادی که پاسپورت ایتالیایی دارند، اجازه اقامت و سفر در اتحادیه اروپا را دارند، و می‌توان گفت اقامت اروپا را با داشتن پاسپورت دوم بدست آورده اند. همچنین، اخذ پاسپورت شیلی مجوز سفر به تمام کشورهای آمریکایی جنوبی و حتی روسیه را بدنبال دارد. بنابراین، پاسپورت دوم به معنای داشتن گزینه‌های بیشتر برای سفری راحت است.
  1. فواید دیگر
یکی از بهترین مزایای داشتن پاسپورت دوم این است که علاوه بر دریافت آن برای خود شخص، فرزندخوانده‌های او نیز پاسپورت دوم دریافت خواهند کرد.

 

چرا پاسپورت دوم

تابعیت دوم نوعی «بیمه شهروندی» است و درصورتیکه دولت ها مقررات سخت و سنگین تری را برای شهروندان خود اعمال کنند،می تواند زندگی فرد را نجات دهد.همچنین تابعیت مضاعف می‌تواند به حفظ آزادی فرد کمک کند و افق‌های سرمایه‌گذاری را گسترش دهد. داشتن شهروندی و پاسپورت یک کشور قدرتمند می تواند به اندازه قابل توجهی آزادی شخصی و اقتصادی فرد را افزایش دهد. داشتن شهروندی دوگانه – یا حتی چندین شهروندی – قدم مهمی در بین المللی کردن زندگی فرد است، به طوری که هیچ دولتی مالک او نخواهد بود. فاکتورهای مختلفی وجود دارد که در مورد انتخاب پاسپورت دوم بهتر است در نظر گرفته شوند.به این نکته توجه داشته باشید که هیچ کشوری وجود ندارد که تمام معیار های یک شهروندی خوب و کامل را ارائه دهد. عوامل موثر برای تعیین بهترین پاسپورت دوم برای هر فردی متناسب با نیازها و اولویتهای آن فرد متفاوت است و میتواند بعنوان مثال عوامل زیر باشد:
سفر بدون ویزا
پرداخت مالیات بدون در نظر گرفتن اینکه آیا شما در آن کشور و یا در خارج از آن زندگی می کنید توانایی حفظ شهروندی دوگانه پذیرش در خارج از کشور آزادی

 

انواع پاسپورت

دولت‌ها برای شهروندانشان یک مدرک شناسایی رسمی صادر می کنند که پاسپورت یا گذرنامه گفته می‌شود.  دولت مذکور با این مدرک از دیگر دولت‌ها اجازه می‌خواهد، به شهروندان او اجازه گذر یا ورود به خاک آن کشورها را بدهند. اجازه‌ای که به این منظور از دیگر دولت‌ها گرفته می‌شود روادید یا ویزا گفته می‌شود. گذرنامه از طرفی مجوز خروج فردی است که دارای تابعیت سیاست داخلی آن کشور است و از طرف دیگر،  امنیت و حقوق مسافر را در قلمرو سایر کشورها با پذیرش آن از سوی کشور مبدأ تضمین‌ می‌کند. این موضوع، به قدرت سیاسی و بین‌المللی کشور صادرکننده پاسپورت بستگی دارد. گاهی بعضی از کشورها ورود یا مسافرت با شرکت هواپیمایی دولتی آن کشور را بدون داشتن پاسپورت نیز مجاز می دانند، که این مورد با توجه به روابط سیاسی بین دولتها و قوانین ویزا انجام می شود. به طوری که دارندگان گذرنامه برخی کشورها جهت ورود به کشور دیگری نیازی به دریافت ویزا ندارند. به طور مثال شهروندان دارای گذرنامه ایرانی جهت ورود به کشور ترکیه نیازی به دریافت ویزا ندارند ولی جهت سفر به آن کشور داشتن گذرنامه الزامی است.

گذرنامه به عناوین زیر صادر می‌شود:

 
گذرنامه عادی (توریستی)
این گذرنامه‌ به شهروندان هر کشوری تعلق می‌گیرد. از این گذرنامه می‌توان برای سفر با هدف گردشگری، تحصیل و تجارت استفاده کرد.  
گذرنامه دیپلماتیک
این گذرنامه به دیپلمات‌ها و مقامات سطح بالای سیاسی اختصاص دارد. سیاست‌های صدور ویزا برای افرادی که این نوع از گذرنامه را دارند با افراد عادی متفاوت است.  
گذرنامه خدمت
این گذرنامه برای کارمندان دولت به منظور سفرهای کاری‌شان در نظر گرفته شده‌است. قوانین مربوط به آن‌ها همانند گذرنامه‌های دیپلماتیک است. انواعی از پاسپورت که نام برده شد برای شهروندان هر کشور درنظر گرفته می شود اما درمورد پاسپورت دوم فرد علاوه بر داشتن تابعیت یک کشور درصدد دریافت تابعیت یک کشور دیگر است که به آن تابعیت مضاعف گفته می‌شود.  

روش های دریافت پاسپورت دوم

 

پاسپورت دوم را می توان به سه روش اصلی دریافت کرد.

الف) انتقال تابعیت از پدر و مادر یا اجداد
ب) ازدواج
ج) سرمایه گذاری و خرید پاسپورت
سرمایه‌گذاری برای این نوع پاسپورت شامل دو گروه است: سرمایه‌گذاری در یک شغل یا زمینه کاری و یا خرید ملک، که باتوجه به قوانین هر کشوری متفاوت است. برای مشاوره و تصمیم درمورد انتخاب بهترین پاسپورت متناسب با شرایط و خواسته‌های شما می توانید از خدمات مشاوره آژانس خدمات بین المللی سرافراز، بهره‌مند شوید. مشاورین ما با بررسی شرایط و اولویتهای شما، بهترین موارد را پیشنهاد داده و قدم به قدم شما را تا رسیدن به تابعیت دوم مدنظرتان همراهی می‌کنند.  

مشاوره

برای مشاوره و تصمیم درمورد انتخاب بهترین پاسپورت متناسب با شرایط و خواسته‌های شما می توانید از خدمات مشاوره آژانس خدمات بین المللی سرافراز، بهره‌مند شوید. مشاورین ما با بررسی شرایط و اولویتهای شما بهترین موارد را پیشنهاد داده و قدم به قدم شما را تا رسیدن به تابعیت دوم مدنظرتان همراهی می‌کنند. برای دریافت مشاوره میتوانید هم به صورت تلفنی اقدام کنید و هم برای مشاوره حضوری تعیین وقت نمایید. و همچنین درصورت تمایل می توانید نام و شماره تماس خود را ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.